Malé shrnutí pro komisi

Suma sumárum

Odmítám sledovat a číst zprávy. Ať už v podobě on-line, tištěných nebo televizních zpráv. V médiích jsou publikovány především negativní, tragické a nesmyslné zprávy z tuzemska i zahraničí. Ve většině případů nerelevantní, šokující a vyvolávající strach, nejlépe ještě s „podtextem“ (rozuměj s tou šílenou tragicko-smutnou hudbou). To vše za účelem zisku. Což se mi nelíbí a nesouhlasím s tím. I přes to všechno si ale myslím, že člověk by se měl zajímat o to, co se kolem něj děje.

Z tohoto důvodu jsem si vymyslela mobilní aplikaci, která bude zobrazovat pouze pozitivní nebo neutrální zprávy. Tedy bez negativních zpráv. Celý tento projekt jsem chtěla pojmout hlavně jako výcvik v datové analýze. Ani tolik nejde o splnění cíle, ale o práci s co nejvíce nástroji a formáty. Aby se mi vše, co se tu učím, dostalo tzv. pod kůži.

Jako vstup pro tuto aplikaci s názvem „Dobré zprávy“ bude sloužit analýza sentimentu textu, která daný text – v mém případě, popisek zpráv (perex, description, úvod), rozdělí do tří skupin. A to na negativní, neutrální a pozitivní.

Následně tyto zprávy dle zařazení budou publikovány v mobilní aplikaci. Ta bude fungovat na principu RSS čtečky, aby byly dodrženy všechny náležitosti v souladu (ochrana práv)

Mým trenérem je Kuba Drahokoupil, se kterým jsme si na začátku postavili trénovací plácek „canvas“. Poté přišel na řadu výcvikový plán, kterým jsem se řídila. Tvrdě jsem trénovala. Když mi nějaká překážka nešla přeskočit, přeskočila jsem si jinou (např. KBC) a poté se k té nepřekonané vrátila, abych ji zdolala.

Během tréninku jsme používali i výcvikové pomůcky. Některé snažší pro lepší pochopení, co se jak dělá. Jindy zase těžší, aby to vše fungovalo. Největší čas jsem strávila s PYTHONem (teda respektivě s Googlem). V PYTHONu proběhl scraping, parsování, čištění, analýza sentimentu přes GENEEA i ukládání dat do MySQL.

I mimo výcvik jsem nezahálela a trénovala na své dovednosti. Novou dovedností se staly i tyto stránky.  Stránky blondata.cz jsem si vytvořila na začátku Digitální Akademie, abych zde mohla popsat svoje pocity a dojmy z projektu.  V průběhu projektu, jsme ale tyto stránky zapojili mezi výcvikové pomůcky – upgradovali jsme je, abychom získali hosting pro databázi MySQL, kde jsou uloženy všechny data. Což mělo za následek i (nedobrovolné) předělání stránek. Myslím, že i zde jsem udělala pokrok. Vidíš změnu?

 

 

Co ještě, ještě pod stromeček???

Neboli plány do budoucna. Určitě by stálo za to, aby cesta byla čistší. Celý proces byl zautomatizovat, aby data putovala do aplikace bez mé pomoci. Vytvořit RSS feedy, aby si je aplikace mohla stahovat. Na závěr vytvořit samostatnou, funkční a uživatelsky přívětivou aplikaci s notifikacemi.

 Měla jsem štěstí, že jsem kolem sebe měla Verču, Zuzku, Adél a ostatní holky z DA, které mi byly oporou a občas až kouzelnou mocí, kdy se mi za jejich přítomnosti v kavárně podařilo prolomit skripty. Kubo a holky díky moc!

Zazvonil zvonec a pohádky je….?

Ač má můj projekt spoustu chyb a ještě neběží tak, jak bych si představovala ..přece jen jsem si zkusila jednu mobilní aplikaci vytvořit..a zda se mi jí podaří rozchodit, se dozvíme až na závěrečné prezentaci (🎶makáááám, jsem v posilovně sááám🎶) 🙂

A kdyby se mi zprovoznit nepodařila, tak tady máš alespoň náhled, jak v tuto chvíli vypadá :

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.