Jede se dál

Uč se z chyb

Ze závěrečného večera jsem měla dost smíšené pocity, ale teď už převažují ty dobré. Celý večer byl nabitý skvělými prezentacemi holek. Jejich úspěchy, neúspěchy i interaktivními slajdy. Obdivuji všechny, které svůj přednes pronesly s takovou lehkostí. Za to mně nervozitou lítal mikrofon před celým obličejem více než před pusou. 🙂 Nesmírné díky potřebuji vyjádřit Petrovi Hamerníkovi z GENEEA! Ihned po mé přednášce za mnou přišel, probral se mnou můj projekt, dal mi nový směr, rady a nabídl pomoc. WOW! Super přístup a velká pomoc! Díky!

Bohužel, nebo spíš naštěstí, jsem se nevyhla ani pomluvám, což mi bylo líto. V jednu chvíli jsem chtěla projekt hodit do koše, ale … smůla! Jedeme dál! A to i v rozšířeném týmu na palubě. Více ti povím níže, ale nejdřív jen pár bodů úvodem. Díky vzniklé situaci jsem si uvědomila pár věcí a to:

 1. Ani přes snahu všechny své myšlenky a postupy umístit na „papír“ – sem na stránky se mi to nepodařilo. Je to takový můj nešvar, který se snažím odnaučit. Fakt! 🙂 Své myšlenky si nebudu nechávat v mé hlavě a budu se snažit ještě více je přetvořit do nějaké čitelné podoby sem na blondata.cz.
 2. S tím souvisí, že musím zamakat na svém vyjadřování.
 3. To, že jsem se v poslední chvíli rozhodla aplikaci nepublikovat, bylo správně. Kdybych ji totiž publikovala, spíš bych si uškodila. Bylo by to unáhlené a já bych pak neměla další motivaci ke zlepšování. 🙂
 4. Pomluvy mě bičují k tomu být lepší, takže díky za ně! Bez ní bych nedostala nový náboj.

Žádný učený z nebe nespadl

 Já jsem do DA šla s asi tak 1 % zkušeností z datové analýzy. Znala jsem databáze z uživatelské strany. Chápala jsem princip databáze, protože jsem s ní v minulosti pracovala. Jako produkťák jsem zalistovávala produkty, dodavatele i zákazníky. Takže jsem měla ponětí o tom, co je IDčko, a že se nějakým způsobem dají data propojovat. Jak se to ale dělá, jsem netušila. Zkoušela jsem si podle návodů na internetu vizualizovat profilovky z FB v R Studiu (doufám, že si to pamatuju správně) a tím jsem asi tak skončila. PYTHON jsem nazývala [fajtn] místo [pajtn], protože jsem si někde přečetla zkomoleninu a zapamatovala jsem si ji – phyton. 😀 V excelu jsem si myslela, jak neexceluji a opak byl pravdou. Myslela jsem si, že práce datového analytika jsou vizualizace dat. 😀 Dnes jsou to úsměvné vzpomínky, za které jsem se strašně styděla (i teď se za obrazovkou ještě červenám) a které mi teď dávají srovnání. Během studia si to moc neuvědomuješ, protože tak trochu utíkáš před vědomostní lavinou, ale při přípravě prezentace projektu se to začne ukazovat.

Co jsem doteď udělala?

 1. své webové stránky,
 2. napojila je na Google Analytics,
 3. canvas pro mobilní aplikaci,
 4. web scraping 10 rss kanálů
 5. propojila python s databází MySQL,
 6. 4 druhy analýzy sentimentu textu zpráv pro první orientaci a náhled,
 7. DEMO verzi mobilní aplikace pro pochopení, jak to asi tak funguje
 8. a díky pythonu úspěšně sbírám denní dávku zpráv do databáze i s tagy a sentimentem pro následný machine learning.

Co mě ještě čeká?

(na pořadí se nedívej, to se ještě tolikrát změní… 🙂

 • klasifikace
 • automatizace
 • kategorizace
 • machine learning
 • doporučování článků
 • vlastní vytvořená aplikace pro iOS
 • a určitě mnoho dalšího …

Byl můj cíl reálný?

No, ruku na srdce, za 5 týdnů s minimálními zkušenostmi a vědomostmi, ne. 😀 Každopádně dosavadní práce mi dala základ k rozvíjení projektu dál. Během svého vzniku mi ukázal spoustu trhlin a nových podnětů k učení. Moji motivaci podporují i takové (obří) maličkosti, že se do projektu zapojují další lidé. Z čehož mám obrovskou radost a jsem za pomoc vděčná! A teď hurá, příští týden se jde na kurz programování ve SWIFTu pro iOS.

NEBUDU NA TO SAMA

Krom mé osoby se na projektu se odteď bude podílet i Jakub Drahokoupil z H1, který s potěšením přijal mou nabídku pokračovat dál, Petr Hamerník z GENEEA v podobě jejich skvělé aplikace FRIDA a jeho cennými radami a super(web)programátor, který si přeje zůstat v anonymitě. 🙂

Pokud by ses chtěl/a zapojit i ty, tak tě velice rádi přivítáme na palubě. Pomoct nám můžeš radou, prací i držením pěstí. Appka bude vznikat ve volných chvílích pozdního večera 🙂